Цілі:

• закріплювати знання дітей про сезонні зміни в природі;
  • розвивати увагу і пам’ять;

• розвивати розумові операції аналізу і синтезу;
  • розвивати просторове уявлення;

• розвивати прийоми розумових дій, мова, швидкість реакції, пізнавальний інтерес;
  • розвивати навички самостійної та колективної роботи.

Матеріали для заняття:

• іграшка Лісовичок, набір картинок;

• ілюстрації, об’єднаним спільним сюжетом “Зимовий ліс”;

• 4 карти-плану аркуші паперу формату А2;

• зразки слідів лісових тварин, вирізані з щільного паперу або картону;

• набір картинок “Дикі тварини середньої смуги”;

• трафарети, на яких зображені 15 кіл “бусинок” по числу дітей;

• смужки-зразки з п’ятьма колами основних кольорів, розташованих у певній послідовності.

Хід заняття

Вихователь: Сьогодні, хлопці, я прийшла в дитячий сад дуже рано.

Ви всі добре пам’ятаєте, горобину, яка росте у нас на ділянці? І знаєте, що я побачила на її гілках? Ось цей конверт. На ньому написана адреса: “Дитячий садочок N__, дітям групи __”. Без вас я не стала читати лист. Хочете прочитаємо його разом?

“Здрастуйте, дорогі діти!

Пише вам Лісовичок. Пам’ятаєте, ми зустрічалися в осінньому лісі? Зараз в ліс прийшла зима. Дуже багато що в ньому змінилося. Я чекаю вас в гості, щоб показати багато цікавого і чудесного, що в моєму лісі”.

Вихователь: Ну що ж, приймемо запрошення. Тоді давайте, для початку згадаємо, а що ж змінилося в природі з приходом зими?

Чому настає зима?

Чому взимку йде сніг? Вихователь вислуховує відповіді дітей і при необхідності нагадує їм, що взимку, коли холодно, крапельки води в хмарах замерзають і перетворюються на сніжинки. Тому теплим літом йде дощ, а холодною зимою сніг.

Діти формують прикмети зими:

– Дні короткі, рано темніє;
– На вулиці холодно, стоять морози, випадає сніг;
– Припиняється ріст рослин, дерева стоять голі, без листя;
– У деяких тварин виростає густе хутро, щоб їм було тепліше, а інші тварини всю зиму сплять.

Вихователь: Збираючись в подорож, ми повинні пам’ятати про те, як правильно одягнутися для прогулянки. Які предмети одягу нам знадобляться?

Вихователь: Поговоримо детальніше про рукавиці. Ось тут, на дошці, прикріплені різні рукавички. І на столі теж розкладено рукавички. Вони трохи перепутались. Я пропоную кожному з вас підійти до дошки, і вибрати ту рукавичку, яка вам сподобалася. Потім на столі ви побачите пару до обраної рукавичці.

Вихователь: А тепер до столу на якому лежить синій круг, підійдуть ті діти, у яких рукавиця з синім візерунком. Ваша команда буде називатися синя, і працювати ви будете саме за цим столом. Стіл з червоним колом призначений для дітей, у яких рукавиці з червоним візерунком. Ви утворюєте червону команду (аналогічно формуються жовта і зелена команда)

Подорож команди

Вихователь: А от і перше завдання для наших команд. Лісовичок залишив для нас 4 фрагмента однієї великої карти. На них намальовані дерева. Кожне дерево має свій порядковий номер від 1 до 10. Потрібно прокласти маршрут від дерева №1 до дерева №10, слідуючи по порядку. У тому випадку якщо маршрут прокладений точно і всі дерева названі правильно, карта кожної команди стане частиною великої карти, на якій ми побачимо будиночок Лесовичка.

Розмова з Лесовичком

Розвиток просторових уявлень. Ось ми і дісталися до хатинки Лесовичка. Але його самого щось не видно. Напевно, гуляє десь по лісі, дивиться за порядком. Подивіться, яке цікаве віконце у хатинці Лесовичка. Воно складене з різнокольорових скелець. Якої форми всі ці скла? Правильно, трикутної. А ви зможете порахувати, скільки трикутників?

Лісовичок: Я радий, що ви так швидко добралися до мого лісу і полили потрібні стежки. Чи не правда, ліс сильно змінився? Життя рослин в ньому завмерло. Взимку вони припиняють своє зростання і сплять, вкриті теплою сніговою ковдрою. А ви знаєте, що дерева теж можуть постраждати від холоду, як і люди і тварини? Без сніжного наряду дерева напевно загинули б від холоду. Тому я вас прошу ходити по лісі обережно та ні в якому разі не розгрібати сніг у стовбурів дерев і не струшувати його з гілок. Але якщо ви бачите, що гілки дерев сильно зігнулися від снігу, тоді звичайно ж їм потрібно допомогти звільнитися від сніжного вантажу.

Виявлення закономірності та продовження послідовності

Вихователь: А тепер давайте з вами зробимо фізкультхвилинку. Вміють все діти. З носочка встати на п’яти. Зітхнути і підтягнутися. Присісти і розігнутися. Руки в сторони і вниз. Всі присіли, піднялися. А тепер давайте разом ми пострибаємо на місці.

Лісовичок: Хлопці, я вирішив влаштувати новорічне свято для своїх лісових звірят. Але для цього потрібно прикрасити ялинку, хоча б різнокольоровими бусами. Допоможіть мені їх зробити.

Вихователь: На наших столах лежить намисто. Але все намистинки на них білі. Потрібно зробити їх різнокольоровими. Ви можете зробити це за допомогою кольорових кіл, які є на ваших столах. Я буду показувати вам перші п’ять намистин, а ви повинні скласти свої намиста по тому ж принципу.

У дітей на столах трафарети, на яких намальовані намисто з 15 “намистинок”-кіл та набори кіл (того ж розміру, що й намистинки) з 4 основних кольорів: червоний, жовтий, синій, зелений.

Вихователь показує смужки на яких зображені 5 кіл в певній послідовності. Смужка показується на короткий час -3 секунди. Діти запам’ятовують порядок проходження кольорів і викладають свої намиста по пам’яті, дотримуючись запропоновану послідовність.

Лісовичок: Сьогодні ви познайомилися з зимовим лісом, дізналися як зимують рослини і тварини, довели, що ви знаєте всі прикмети зими і прекрасно впоралися із завданням і я вас хочу пригостити.

Вихователь: Діти, давайте ми скажемо Лесовичку, спасибі, за те, що він запросив нас в зимовий ліс. Але нам з вами час повертатися в дитячий сад. Давайте ми з вами скажемо чарівні слова – 1,2,3 в дитячий сад нас поверни і покружляємо два рази.

Ось ми з вами знову опинилися в дитячому саду. На цьому наше заняття закінчилося.